ביטוח דירה

אנשים רבים נוטים לחשוב כי ביטוח דירה הינו אך ורק כורח מציאות, הנדרש בעת נטילת משכנתא או השכרת נכס. ואולם, מדובר בביטוח חשוב ביותר המגן על מבוטחיו מפני נזקים העלולים חלילה להיגרם למבנה או לתכולת הדירה. ללא ביטוח מתאים עלולים נזקים אלו להגיע לסכומי עתק, כמו במקרים של שריפה, הצפה, רעידות אדמה או גניבות. לכן, במהלך רכישת הביטוח עצמו מומלץ גם לבחון אילו מצבים ופריטים הוא מכסה בדיוק.

מהו בעצם ביטוח דירה

ביטוח דירה הינו ביטוח פרטי שנרכש מחברות הביטוח, ומורכב משני סוגים עיקריים – ביטוח מבנה וביטח תכולה. ניתן לרכוש רק אחד מביטוחים אלו, לרכוש את שניהם בחבילה אחת או כביטוחים נפרדים.

ביטוח מבנה

רכישה של דירה ושיפוץ שלה, בית פרטי או כל סוג אחר של נכס, כרוכה בהשקעת ממון רב וזמן יקר. יתר על כן, כל פגיעה בנכס כמו שריפה, הצתה או קריסת חלק במבנה עקב כשל פנימי או גורם חיצוני, מובילה להוצאת סכומים ומשאבים נוספים. אם נזקים אלו אינם מכוסים כנדרש עם ביטוח מבנה, עלולות ההוצאות להסתכם בהיעדר קורת גג ובעלויות שמעבר ליכולת הבעלים. לכן, חשוב מאוד לרכוש עבור הנכס ביטוח מבנה שמכסה מפני נזקים למבנה עצמו, וכן הוצאות נלוות הקשורות לנזקים כמו צורך לשכור דירה זמנית במהלך עבודות השיפוץ . ביטוח מבנה כולל לרוב כיסוי מפני נזקים בזדון, כמו פריצה וונדליזם, וכן נזקים שנגרמו על יד גורמי טבע חריגים כמו אש, עשן, שיטפונות וברקים. בנוסף לכך, הביטוח מכסה מפני נזקי התפוצצות או התלקחות, נזקים שמקרום בתקלה או ליקוי בתשתיות המבנה, ומפני התנגשות במבנה על ידי כלי רכב או גורם אחר.

ביטוח תכולת דירה

מלבד ביטוח מבנה, ניתן גם לבטח את תכולת הדירה מפני נזקים שמקורם דומה לאלו שבביטוח מבנה, כולל ביטוח מפני גניבה, פריצה, אסונות טבע, ליקוי תשתיות, התפוצצות או התקלחות. תכולה זו מורכבת ממגוון פרטים כגון מכשירי חשמל ואלקטרוניקה, תכשיטים, חפצי ערך, יצירות אומנות ורהיטים. חשוב לדעת כי לצורך עריכת חוזה הביטוח נדרש ביקור של שמאי מטעם חברת הביטוח, אשר ירשום את הפריטים המבוטחים ויאמוד את ערכם.