ביטוח לאומי – מדריך משפטי

מדי שנה מוגשות למוסד לביטוח לאומי אלפי תביעות של אזרחים שונים אשר מבקשים לקבל קצבאות וזיכויים שונים אשר מגיעים להם. בין היתר מדובר על קצבאות נכות, תאונה, מחלות ועוד. חלק גדול של התובעים עושה זאת בעצמם, אז הם מגלים שעליהם להתמודד מול המערכת הקשה והמסורבלת של ביטוח לאומי לבדם – הדרך הנכונה והחכמה לעשות זאת כיום היא באמצעות סיוט משפטי של עורך דין ביטוח לאומי המתמחה בתחום.

עורך דין המתמחה בדיני הביטוח הלאומי מסייע לנתבעים לבצע הליך תביעה מקצועי, פשוט ויסודי, מכין אותם לקראת הועדה הרפואית בה הם אמורים להעיד על מצבם והיא אמורה לקבל החלטה אודותיהם. עו"ד מסייע במילוי הטפסים השונים, איתור וגיבוש החומר לוועדה הרפואית, ועל פיו הוא יסייע לתובעים להבין מה הסיכוי שלהם לקבל את המענק ובאיזה גובה, כך הם יוכלו להעריך עד כמה משתלם להם להשקיע בתביעה.

כיצד מתבצעות תביעות הביטוח?

תביעות לביטוח לאומי נעשות על ידי אנשים שזכאים לקבל קצבאות ומענקים – מדובר באנשים שעברו תאונת דרכים או עבודה, מחלה, פיגוע חבלני, ומקרים אחרים בהם נפגעו פיזית או נפשית ויכולותיהם לעבוד נפגעו. התביעה מוגשת על מנת לקבל קצבה או מענק בהתאם למה שקובעת הועדה הרפואית, זו קובעת האם הם זכאים לקבל את הקצבה וכן באיזה גובה. גובה המענק יקבע על פי אחוז הנכות שהועדה תחליט שיש להם.

חשוב לציין כי תהליך מימוש הזכויות בביטוח לאומי הוא לרוב ארוך ולא פשוט – הוא דורש הרבה סבלנות לבירוקרטיה ולתהליך עצמו. לכן רצוי להתחיל בתהליך באופן מיידי, תוך שנה מיום האירוע.

חשיבותו של עו"ד בהליך

אין זו אמירה מהפה לחוץ שמומלץ לשכור שירותיו של עו"ד מנוסה במקרים אלו – כל מי שניגש למוסד לביטוח לאומי ללא עורך דין עלול למצוא את עצמו עומד לבדו מול הפקידים השונים ומתקשה להציג את טיעוניו. אך הבעיה עלולה להתחיל עוד קודם לכן, כאשר לא יודעים כלל שניתן לממש זכויות רבות בביטוח לאומי. לכן מיד שמתרחש המקרה יש לפנות לעורך דין על מנת שיתחיל תהליך של זיהוי הזכויות שמגיעות על פי חוק ולאחר מכן, יתחיל באיסוף החומר וכל המידע בשביל שיהיה ניתן לעמוד מול ועדה רפואית בצורה יסודית.

בתהליכים של תביעה כנגד הביטוח הלאומי, מלווה העורך דין את התובעים בכל שלב ושלב, והוא מבצע עבורם את כל מה שנדרש מבחינה בירוקרטית ואחרת. זה חשוב שכן סביר להניח שבמצבם הרפואי או הנפשי, הם לא יוכלו לבצע זאת בעצמם. מה עוד שהם אינם מודעים לכל מה שעליהם לעשות כמו שעורך דין יודע לעשות.

בסיום התהליך, במידה ובקשת התובע לא התקבלה, יגיש העורך דין ערעור על תוצאות הוועדה במטרה לשנות את ההחלטה כך שתהיה לשביעות הרצון התובע.

עוד כתבות מרחבי הרשת:
יורם קראוס – מטפס ההרים יורם קראוס במסע טיפוס אל הר המטרהורן – ההר המסוכן ביותר באירופה